wtorek, 16 listopada 2021

Chluba motoryzacji 


 

Generalnie z powyższego artykułu w czasopiśmie "Motor" z 1968 roku wynika, że w polskiej motoryzacji (branży obsługi i naprawy pojazdów) nie było zbyt wesoło, ale zauważano jednak kilka pozytywów. Wśród nich: Zakłady Wytwórcze Urządzeń Motoryzacyjnych w Kobyłce k/Warszawy. Zakłady specjalizowały się w produkcji podnośników samochodowych hydrauliczno - pneumatycznych, dźwigów dla samochodów ciężarowych i autobusów, myjni do części, napełniaczy oleju. Na początku lat 70 - tych powstało kolejne przedsiębiorstwo produkujące podobny asortyment w Tłuszczu, którego budowę nadzorowały zakłady w Kobyłce. Pojawiły się szanse na eksport.

Tak w ogóle, z tymi zakładami w czasach PRL-u, ich nazewnictwem i przekształceniami itd. trudno laikowi dojść do ładu. Zakłady Wytwórcze Urządzeń Motoryzacyjnych były częścią tzw. "przemysłu terenowego". Wchodziły więc w skład Wołomińskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Kobyłce :-). Te ostatnie miały siedzibę przy ul. Ręczajskiej 1 w Kobyłce i, co poświadczają ogłoszenia prasowe z końca lat 50 - tych ubiegłego wieku, koordynowały produkcję i zatrudnienie wielu podwarszawskich przedsiębiorstw m.in. z Rembertowa, Miłosnej czy Marek.

 


 
Życie Warszawy 26 września 1958 r.


Zakłady Motoryzacyjne też mieściły się przy ul. Ręczajskiej, ale gdzie dokładnie i czy przetrwały jakieś budynki z tamtych czasów  - nie wiem.  

 

Przy pisaniu korzystałam z: "Tych zakładów pracy w powiecie wołomińskim i w mieście Wołomin już nie ma" Czesław Sitarz, Rocznik Wołomiński 2016 t. 12.

 http://rocznik.mbpw.pl/wp-content/uploads/2016/12/Rocznik_Wolominski_tom_XII.pdf

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz