środa, 30 marca 2022

Najstarsze domy w Kobyłce

Dwa niepozorne budyneczki. Pochodzące prawdopodobnie z połowy XIX i początku XX wieku. Parterowe, pobielone; jeden drewniany, drugi częściowo murowany. Stykające się ze sobą ścianami szczytowymi. Drewniany domek z drugiej strony opierał się jeszcze o ślepą ścianę małej oficynki. I tylko ta oficyna pozostała do dnia dzisiejszego. Budynki znajdowały się przy ul. Żymirskiego 5, prawie naprzeciwko obecnego ośrodka zdrowia. 
 
W 1988 roku czasopismo „Spotkania z zabytkami” alarmowało, że planowane jest wyburzenie domków, mimo że są one cennym świadectwem historii miasta, reliktem dawnej zabudowy mieszkalnej Kobyłki i konieczne byłoby objęcie ich opieką konserwatora zabytków. Opisano szczegóły architektoniczne domków – ciekawe fryzy i mozaiki oraz detale ich wnętrza - belkowane sufity, piece gliniane i z majolikowych kafli. Niestety, mimo starań oraz apelu społeczników do mieszkańców i władz Kobyłki budynki nie przetrwały…
 
Może chociaż została gdzieś dokumentacja konserwatorska i zdjęcia tego „pięknego pieca z majolikowymi kaflami”.


Spotkania z zabytkami Nr 2, 1988 r.




Oficyna i puste miejsce po najstarszych budynkach dzisiaj














środa, 16 marca 2022

Sakra Szembeka

 


Wiadomości Warszawskie 1767, Nr 79

Wyświęcenie na biskupa chełmińskiego (dokładnie na koadiutora – teraz określono by go biskupem pomocniczym) Krzysztofa Hilarego Szembeka odbyło się w kościele w Kobyłce 29 września 1767 roku. Donosiły o tym „Wiadomości Warszawskie” z 3 października 1767 r. Konsekracji Szembeka dokonał biskup kijowski czyli Józef Andrzej Załuski – brat Marcina Załuskiego, fundatora kościoła w Kobyłce.

Krzysztof Hilary Szembek (nie mylić z patronem placu na Grochowie, generałem z czasów powstania listopadowego - Piotrem Szembekiem 😊) oprócz bycia duchownym, był też aktywny na innych polach. Pełnił funkcję prezesa Komisji Górniczej, zasiadał w Radzie Nieustającej w Departamencie Skarbu. Musiał być też osobą światłą i oczytaną, bo król Stanisław August Poniatowski zapraszał go na słynne spotkania literacko – naukowe tzw. obiady czwartkowe. Szembek uczestniczył też w Sejmie Czteroletnim. Na plus na pewno zapisać mu też należy, iż jako jeden z nielicznych polskich biskupów odmówił złożenia przysięgi wierności konfederacji targowickiej.

 

Krzysztof Hilary Szembek

https://wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl/book/export/html/642

 

 

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Hilary_Szembek

https://bj.uj.edu.pl/documents/4148353/30656597/BiuletynBJ-LXII_net.pdf

https://wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl/book/export/html/642