poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Dramat na cmentarzu


Cyniczny i bezwzględny typ spod ciemnej gwiazdy, wykorzystana służąca przywiedziona na skraj rozpaczy, spotkanie na cmentarzu, zbrodnia w afekcie, proces sądowy.

To mógłby być scenariusz przedwojennego melodramatu filmowego, ale wszystko wydarzyło się naprawdę … w Kobyłce na cmentarzu, w dzień Wszystkich Świętych w 1933 roku.

  
Dziennik ABC Nr 72 z 14 marca 1934 r.


poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Prąd w Kobyłce

Spółdzielnia Elektryfikacyjna w Kobyłce - z odpowiedzialnością udziałami - została założona w 1934 r. Członkowie Spółdzielni musieli wnieść składkę członkowską i wpisowe. Dodatkowo trzeba było nabyć udziały w Spółdzielni oraz, po przyłączeniu do sieci, wnieść opłaty za: wynagrodzenie personelu technicznego, opłatę za każdy licznik i opłatę komisyjną za zbadanie instalacji wewnętrznej. 
BN, Polona

Celem spółdzielni było wybudowanie zasilającej linii napowietrznej w Kobyłce. Następnie linia została przyłączona do elektrowni w Wołominie. 

Interesujący jest też dołączony do statutu "Regulamin dostawy energii elektrycznej z sieci napowietrznej Spółdzielni Elektryfikacyjnej w Kobyłce". Wynika z niego, że oprócz "uskutecznienia" budowy linii napowietrznej Spółdzielnia, a dokładniej jej zarząd, ustalała ceny prądu. 
Cena prądu miała być niższa dla udziałowców (członków Spółdzielni), a wyższa dla pozostałych. Kasa Spółdzielni mieściła się przy ul. Bronowskiego, w domu p. Stanisława Kobryka. 
Statut i Regulamin Spółdzielni znajduje się w Bibliotece Narodowej.