piątek, 29 grudnia 2023

Fasada południowa

Piękne zdjęcie fasady południowej kościoła Św. Trójcy w Kobyłce, zamieszczone w książce "Na Mazowszu" Kazimierza Saysse - Tobiczyka. Autorem zdjęcia jest. T. Cissowski. Na zdjęciu kościół nie ma jeszcze drugiej wieży, która została wybudowana na początku lat 70 - tych XX wieku. 
 

    fot. T. Cissowski. Źródło: "Na Mazowszu" K. Saysse - Tobiczyk, Nasza Księgarnia 1964 r., str. 231

Opis Kobyłki z Kalendarza Warszawskiego … na 1852 rok

 Artykuł w „Kalendarzu Warszawskim popularno - naukowym na rok przestępny 1852” Juliana Bartoszewicza, który rok później sprostował Wincenty Matuszewski.

 

 
 
 
 
 

"Kalendarz Warszawski popularno - naukowy na rok przestępny 1852" str. 19 - 24

środa, 27 grudnia 2023

Sprostowanie

Najpierw w „Kalendarzu warszawskim popularno naukowym na rok przestępny 1852” Julian Bartoszewicz dość szczegółowo opisał historię i ciekawostki związane z Kobyłką. 
Rok później, w 1853 Wincenty Matuszewski, ówczesny właściciel dóbr Kobyłka poczuł się obowiązku sprostować trzy „omyłki” podane w artykule Bartoszewicza:
- co do nazwy (Kobełka, a nie Kobyłka :-)), 
- jednego z właścicieli Kobyłki (rzeczywiście Jakub Paschalis Jakubowicz nie był właścicielem Kobyłki, ale też - wbrew sprostowaniu Matuszewskiego - nie prowadził w Kobyłce persjarni czyli manufaktury pasów kontuszowych. Persjarnia w Kobyłce była zarządzana przez Szczepana Filsjeana i Franciszka Selimanda, a Jakubowicz założył i prowadził persjarnię w Warszawie, a następnie w Lipkowie koło Warszawy), 
- i tego że na dachu kościoła w Kobyłce była podobno sadzawka z rybami :-). 
 


 
„Biblioteka warszawska” 1853 r. Tom drugi. Str 576 - 577